Базовый аккаунт (pizza_americana) wrote in eesti_keel,
Базовый аккаунт
pizza_americana
eesti_keel

25.11. Kadripäev (Екатеринин день)

Kadripäev oli algselt Katariina kaitsepühakuks kanoniseeritud Aleksandria õpetlase Hypatia mälestuspäev (hukkus 415.aastal).

Kadripäeva kombestik sarnanes mardipäeva (10.11) omaga. Sel päeval tantsiti, lõbutseti, lauldi, tavaliselt pandi selga valged riided, noored tegid kardisanti.
Kui mardipäev on rohkem meeste püha, siis kadripäevaga on vastupidi: kadripäev tähistas naiste õuetööde lõppu ja keskendumist talvistele tubastele tegemistele (ketramine, kudumine jms.)
Uskumuse järgi kaitseb Kadri lambaid. Keelatud oli lammaste tapmine (erinevalt mihklipäevast, 29.09, milleks tapeti lammas või oinas:"Igal oinal oma mihklipäev"). Kadripäeval söödi põrsa- või hanepraadi.
Ka ilma ennustati kardipäeval. Kadripäeva härmatis pidi tooma rukkilõikuseks (augustiks) ilusad ilmad. Kui kadripäeva õhtul külmetas või oli paks lumi maas, siis tulevat järgmisel aastal hea viljasaak.

Ilm 25.11.2003:"Madalrõhkkond liigub Lõuna-Soomest kirdesse, sellele järgneb Läänemerelt kõrgrõhuhari. Ööl vastu teisipäeva on pilves, selgimistega, oluliste sademeteta ilm. Mõnel pool võib tekkida udu. Puhub läänekaarte tuul 3-7 m/s, öö hakul põhjarannikul puhanguti kuni 12 m/s. Külma on 0-5 kraadi, saartel on õhutemperatuur kahest külmakraadist kahe soojakraadini.

Päeval on pilves, selgimistega ilm. Õhtupoolikul sajab Edela-Eestis enamasti lörtsi, võib tulla ka vihma, kohati on jäidet. Puhub kagutuul 3-7 m/s, pärastlõunal saartel puhanguti kuni 13 m/s. Sooja on 0-2 kraadi, saartel kuni neli kraadi." http://www.delfi.ee/ilm/
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments